Porady dla początkujących akwarystów - wszystko co musisz wiedzieć

Jak rozpocząć przygodę z akwarystyką?

Piękne, zielone akwarium z idealnie dobranym oświetleniem, czystą wodą i żywotnymi rybkami, to marzenie wielu początkujących akwarystów. Zderzenie wyobrażeń z akwarystycznymi realiami przychodzi szybko, na fali pierwszych problemów ze zbiornikiem. Wiele osób w mig przekonuje się, że woda, kamyczki i wybrane "w ciemno" rybki to za mało, by utrzymać zdrowe wodne środowisko. Warto zapoznać się z informacjami jak rozpocząć przygodę z akwarystyką, zanim zdecydujemy się na założenie akwarium.

Najczęstsze błędy początkujących akwarystów wynikają z ignorancji

Niestety. Ryby akwariowe i rośliny wciąż są traktowane jako tania ozdóbka do domu lub element umeblowania, który ma świadczyć o zamożności gospodarza. Jeśli zakładając akwarium kieruje nami taka motywacja, to lepiej jest nie zaczynać wcale. Dobry akwarysta wie, że ryby to mądre i często wymagające stworzenia, których zdrowie zależne jest od diety, jakości i temperatury wody, rodzaju podłoża i naświetlenia zbiornika. Podstawowa znajomość gatunków roślin i zwierząt, rodzaju potrzebnego sprzętu, takiego jak filtry do wody oraz świadomość, że jest to dość kosztowne hobby - to podstawa. Jakie są najlepsze akwaria dla początkujących akwarystów? Na pewno nie powinno się wybierać zbiorników owalnych, zniekształcają one obraz i utrudniają montaż dodatkowego sprzętu na krawędziach zbiornika.

Z zasady małe akwaria są używane wyłącznie do kwarantanny ryb lub jako kotnik. W zbyt małym zbiorniku nie rosną rośliny, trudniej utrzymać parametry wody i jest "zagracone" przez filtr i grzałkę. Rozpoczynając przygodę z akwarystyką, dobrze więc dobrać zbiornik średnich rozmiarów, gdyż ostatecznie będzie on łatwiejszy w utrzymaniu niż mały. Co więcej, im większe akwarium, tym jest solidniej wykonane.

Czy rośliny to dobry pomysł dla początkującego akwarysty?

Zdecydowanie tak. Rośliny pomagają w utrzymaniu klarowności wody, pobierają dwutlenek węgla, neutralizują związki azotowe i fosforowe, wzbogacając wodę o tlen. Organizując akwarium zaczynamy od usytuowania go na wytrzymałej półce, blisko gniazdka elektrycznego i z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Następnie wybieramy odpowiednie dla roślin naturalne podłoże, kamienie i ozdoby, które nie będą uwalniały do wody niebezpiecznych substancji chemicznych. Kiedy to mamy zapewnione - czas na rośliny. W akwarium początkującego hodowcy powinny znaleźć się rośliny wodne takie jak np. żabienica amazońska, mech jawajski lub rzęsa drobna, które są wytrzymałe i dobrze zniosą początkowy etap życia akwarium. Po około dwóch tygodniach podmieniania wody, rośliny powinny być dobrze osadzone i wytwarzać związki organiczne potrzebne dla ryb.

Jakie ryby są najlepsze dla początkujących akwarystów?

Błędem początkujących akwarystów jest nieprzemyślany dobór rybek. Piękne, barwne bojowniki choć cieszą oko, są gatunkiem wymagającym i dość kłótliwym. Najlepszym wyborem na początek będą głupiki, molinezje, zbrojniki, mieczyki - wszystkie pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Należy zadbać, by rybki w akwarium miały podobne wymagania co do temperatury życia, PH wody czy zaciemnienia. Wymienione wcześniej gatunki nie będą sobie przeszkadzać oraz nie będą agresywne wobec siebie. Pod żadnym pozorem nie powinno się wpuszczać nowo zakupionej rybki do akwarium, bez uprzedniej kwarantanny w osobnym zbiorniku. Inaczej można łatwo zarazić wszystkie inne stworzenia np. rybią ospą, która nie od razu jest widoczna na łuskach. Rozpoczynając przygodę z akwarystyką przed przyjęciem rybek do nowego akwarium, należy dołożyć wszelkich starań, by stworzyć dla nich przyjazne środowisko i nie łączyć więcej niż dwa lub trzy gatunki razem.

Jak wybrać odpowiednie rośliny do akwarium? Przewodnik dla początkujących

Webdeveloper | 31-08-2022 Więcej

Jak utrzymać czystą wodę w akwarium? Podstawowe parametry dla czystej, zdrowej wody

Webdeveloper | 31-08-2022 Więcej

Wybór idealnych ryb dla Twojego akwarium: Przydatne porady i wskazówki

Webdeveloper | 23-08-2022 Więcej

5 porad dotyczących wyboru pierwszego akwarium dla ryb

Webdeveloper | 13-08-2022 Więcej

Porady na temat zwalczania glonów w akwarium - dowiedz się jak to zrobić

Webdeveloper | 29-07-2022 Więcej