Porady na temat zwalczania glonów w akwarium - dowiedz się jak to zrobić

Jak zwalczyć glony w akwarium?

Jak zwalczyć glony w akwarium?

Jeśli glony w akwarium występują w nadmiarze szybko może dość do zaawansowanego zakażenia wody w zbiorniku, co doprowadzi do obumierania roślin oraz może przyczynić się do zwiększenia ryzyka chorób wśród mieszkających w nim gatunków ryb. Wbrew popularnemu przeświadczeniu powstanie glonów nie jest związane z zaniedbaniem, ale ze zbyt nasiloną pielęgnacją i przenawożeniem. Inwazja glonów postępuje naprawdę szybko, dlatego kluczową rolę odgrywa czas reakcji hodowcy. Podstawą stabilnego środowiska wodnego powinna być równowaga substancji, których parametry należy ciągle kontrolować. Warto również od razu sprawdzić rodzaj stosowanego nawozu, skuteczność filtra oraz jakość oświetlenia. Do problemu z nawracającymi glonami należy podchodzić profilaktycznie, zawczasu zadbać o sprawne działanie elementów utrzymujących równowagę wodnego ekosystemu.

3 skuteczne sposoby zwalczania glonów w akwarium

Zakup preparatów glonobójczych jest podstawowym oraz najskuteczniejszym rozwiązaniem. W ofercie sklepów akwarystycznych dostać można preparaty zawierające naturalne składniki, które przywracają równowagę w akwarium. Dostępne są również produkty do stosowania przy każdej wymianie wody, czyli kapsułki i płyny, zawierające enzymy oraz bakterie, ułatwiające rozkład substancji organicznych, obniżające ph wody oraz pielęgnujące roślinność w zbiorniku.

Zwiększenie ilości roślin w zbiorniku wodnym jest kolejnym sposobem walki z glonami. Warto zainwestować w rośliny szybko rosnące, które od razu poprawią klimat w akwarium. Polecanymi gatunkami są: rogatek i rośliny łodygowe, czyli nadwódka, moczarka i grzebień wodny.

Inwestycja w gatunki ryb i ślimaki dla których glony będą naturalnym pokarmem również jest skutecznym rozwiązaniem. Polecanymi gatunkami są: molinezja ostrousta oraz krewetka amano, czy grubowarg syjamski.

Domowe sposoby na pozbycie się glonów

Najprostszym domowym sposobem będzie mechaniczne usuwanie glonów ze ścianek akwarium przy pomocy skrobaka. W tej metodzie najważniejsza jest regularność wycierania ścian zbiornika oraz częściowa wymiana wody. Ponadto należy zadbać o dokładne oczyszczenie wszelkich dekoracji akwarium, najlepiej wyszorować je przy pomocy szczotki oraz przepłukać pod bieżącą wodą. Kolejnym ciekawym sposobem będzie wykorzystanie naparu z herbaty zielonej lub zwykłej, zwierającej naturalnie występujące składniki glonobójcze. W sporządzanym roztworze można zanurzać jedynie zaatakowane rośliny, bądź dodawać wywar do wody w akwarium. Poleca się zaparzenie jednej łyżki stołowej herbaty w 250 ml wody. Herbatę po schłodzeniu dolewamy do akwarium w proporcji 250 ml herbaty na ok. 100 litrów wody.

Jak wybrać odpowiednie rośliny do akwarium? Przewodnik dla początkujących

Webdeveloper | 31-08-2022 Więcej

Jak utrzymać czystą wodę w akwarium? Podstawowe parametry dla czystej, zdrowej wody

Webdeveloper | 31-08-2022 Więcej

Wybór idealnych ryb dla Twojego akwarium: Przydatne porady i wskazówki

Webdeveloper | 23-08-2022 Więcej

5 porad dotyczących wyboru pierwszego akwarium dla ryb

Webdeveloper | 13-08-2022 Więcej

Porady dla początkujących akwarystów - wszystko co musisz wiedzieć

Webdeveloper | 28-07-2022 Więcej