Jak utrzymać czystą wodę w akwarium? Podstawowe parametry dla czystej, zdrowej wody

Woda w akwarium

Woda w akwarium – jak często ją zmieniać?

Częstotliwość zmiany wody w akwarium uzależniona jest od wielu warunków. Im zbiornik jest mniejszy tym częściej należy wymieniać wodę. Zależy to także od stosowanych metod filtrowania wody. Najczęściej jednak zaleca się, aby wymianę wody dokonywać co 3 do 5 tygodni. Można wówczas wymienić od 20 do 50% wody

Woda w akwarium – jak ją filtrować?

Filtracja oraz napowietrzanie wody w akwarium jest koniecznie niezależne od jego pojemności oraz typu, a także obsady roślinnej. Bez filtrowania nie można utrzymać dobrej jakości wody, korzystnych dla ryb. Istnieją różne rodzaje filtrów do akwarium. Bardzo popularne są filtry podżwirowe, które pełnią funkcję tak zwanego oczyszczacza biologiczno-mechanicznego. Istotna jest jednak wydajność pracy filtra, którą liczy się w litrach wody przepływającej przez urządzenie w ciągu godziny. Konieczne jest także sprawdzenie preferencji hodowanych ryb. Nie wszystkie preferują rwący nurt.

Woda w akwarium – jak ją oczyszczać?

Aby skutecznie oczyścić wodę w akwarium można zdecydować się na korzystanie z instalacji sterylizatora UV. Dzięki czemu można bardzo szybko poprawić klarowność wody oraz jej jakość. Urządzenie jest w stanie już w ciągu kilku godzin zwalczyć się bardzo dużą ilość pierwotniaków. Ważne jest jednak, aby sterylizator UV dobrać do wielkości zbiornika. Każde 100 litrów akwarium powinno być obsługiwane przez urządzenie o mocy rzędu 5 watów. Tym samym uzyskuje się doskonałe warunki do hodowli ryb w akwarium. 

Jak wybrać odpowiednie rośliny do akwarium? Przewodnik dla początkujących

Webdeveloper | 31-08-2022 Więcej

Wybór idealnych ryb dla Twojego akwarium: Przydatne porady i wskazówki

Webdeveloper | 23-08-2022 Więcej

5 porad dotyczących wyboru pierwszego akwarium dla ryb

Webdeveloper | 13-08-2022 Więcej

Porady na temat zwalczania glonów w akwarium - dowiedz się jak to zrobić

Webdeveloper | 29-07-2022 Więcej

Porady dla początkujących akwarystów - wszystko co musisz wiedzieć

Webdeveloper | 28-07-2022 Więcej